Poprvé v roce 2021 se viktoriáni v soutěžním duelu představí v Doosan Areně. V neděli se od 16:00 utkají s ligovým nováčkem z Pardubic. Jak se na nového soupeře těší Jan Kovařík a co od zápasu očekává trenér Adrian Guža?

V prvním utkání roku 2021 se v Příbrami zranili LukᚠHejda s Davidem Limberským. Jak to s nimi nyní vypadá? „S Hejdisem je to bohužel na delší dobu, což je nepříjemnost. S Davidem je to příznivější, ale uvidíme v nejbližších dnech, jestli bude moci naskočit do zápasu,“ prozradil trenér Adrian Guža, který kvůli karetnímu trestu bude postrádat ještě Aleše Čermáka. „Konkurenční prostředí ve středu hřiště pro nás znamená, že nemusíme jít do nějakých extrémních změn v rozestavení, takže nahradit Čermyho zvládneme. A já věřím že nejen herně, ale i výsledkově,“ doplňuje.

Těšit ho pak může návrat Adriela Ba Louy k týmu a výkon Filipa Kaši, který Hejdu v Příbrami nahradil na začátku zápasu. „Je podstatné, aby konkurenční prostředí nebylo jen na oko, ale i skutečně tak silné, že hráči, kteří dostanou prostor, jsou schopni vám pomoci,“ říká trenér. „U Ba Louy je dobře, že už je s námi zpátky v procesu a věříme, že naše síla tím vzroste. Ale nechceme, aby to záleželo na jednom hráči, vždy budeme spoléhat na týmovost,“ podotýká Adrian Guža.

Produktivita. Především na ní chtějí viktoriáni nyní zapracovat. „Probrali jsme si utkání v Příbrami. Řekli jsme si, co jsme měli řešit a dělat lépe,“ prozrazuje záložník či bek Jan Kovařík. „Doufám a věřím, že už to teď přeneseme i do soutěžních zápasů a dojdeme si pro tři body. Musíme být více agresivní ve vápně, to znamená chodit tam s tím, že chceme dát gól. Pak se míče začnou odrážet k nám a věříme, že už se to zlomí,“ přeje si hráč nosící číslo 19 na zádech.

Ten v Příbrami na levé straně poprvé hrál s nováčkem Šimonem Faltou. „Je to inteligentní a šikovný hráč. Nebude a nemá problém se zařazením do týmu a herního systému. Doufám, že nám pomůže k výsledkům a i trofejím,“ říká o spolupráci s ním Kovařík.

V Pardubicích, se kterými se viktoriáni v neděli utkají, hostují tři viktoriáni – Michal Hlavatý, LukᚠPfeifer a Filip Čihák. „Jejich herní růst sledujeme,“ potvrzuje kouč Guža. „Hráli tam druhou ligu a vykopali si nejvyšší soutěž, to je vynikající progres. Hráče máme v portfoliu a snažíme se jim ukázat, že je cesta vrátit se do Plzně v plné síle a kvalitě. Za poslední rok to ukázali třeba Pavel Bucha, Pavel Šulc či LukᚠMatějka. Všechno je na nich,“ vzkazuje slovenský trenér.

Ten věří, že jeho tým zlepší ofenzivní produktivitu. „Důvěřujeme našemu procesu. Hráči si musí věci z tréninku přenášet do zápasu. Sice se to teď neprojevuje, ale musíme v tom vydržet, zlomit to vítězstvím, góly a zvrátit naši situaci,“ říká. „Pardubice mají i jako nováček kvalitu, první část sezony odehrály velice slušně. Jsou organizované, mají dobrý přechod do útoku a pro nás to bude velká výzva,“ uvědomuje si Adrian Guža.