Trenér plzeňské kategorie WU15 a asistent trenérky reprezentačního výběru dívek do 14 let působí ve Viktorii už pět let. Představujeme vám Tomáše Berana.

Berry, jak se mu přezdívá, vyrůstal ve Strakonicích, kde také začínal s fotbalem. Svou hráčskou kariéru zahájil v minipřípravce, postupně prošel kategoriemi žáků, dorostu, B-týmu až do A-týmu, se kterým hrál krajský přebor Jihočeského kraje. „Nejčastěji jsem hrál na hrotu útoku nebo na kraji zálohy. Do mládežnické reprezentace jsem se nikdy nedostal, ale působil jsem v krajských výběrech," vzpomíná Beran.

„S fotbalem jsem přestal přibližně ve druhém ročníku na vysoké škole, hlavně z časových důvodů. Studoval jsem v Plzni a zároveň už trénoval ve Viktorce. Časově se nedalo zvládat hrát za Strakonice. Fotbal teď hraji už pouze rekreačně, občas si jdu s kamarády zahrát malý fotbal.“

Šestadvacetiletý kouč začal trénovat už jako teenager. „Začínal jsem na kempech Luďka Zelenky. Poprvé jsem tam jel v roce 2012 jako hráč. Kempy jsou do 15 let, takže hledali kluky, kteří už nemohli jezdit jako hráči, ale osvědčili se jako účastníci. Vzali si nás jako asistenty. Nosili jsme branky, připravovali hřiště a podobně. Když jeden trenér vypadl, dostal jsem svou první kategorii jako hlavní trenér. Trénuji tam vlastně dodnes,“ popisuje své začátky.

A co mladého hráče vedlo k tomu, aby začal trénovat na kempech? „Chtěl jsem zůstat v dobré partě, která tam byla. I když jsem jen pomáhal, chtěl jsem se stát asistentem. Když jsem viděl, jak fungují hlavní trenéři, začal jsem mít chu stát se jedním z nich, a proto jsem se přihlásil na studium své první trenérské licence. Na kemp dodnes jezdí trenéři s nejvyššími licencemi a bohatými zkušenostmi, takže to pro mě vždy představuje takovou letní trenérskou školu.“

Prvním klubem, který Tomáši Beranovi nabídl pozici trenéra, byla právě Viktoria Plzeň. „Hrál jsem futsal na univerzitě a mým spoluhráčem byl TomᚠLemák, současný trenér B-týmu žen. Říkal, že trénuje ženské týmy ve Viktorce, a jednou nás pozval na zápas A-týmu. Věděl, že jezdím na kempy, a jednou mi řekl, a se přijdu podívat i na trénink.“

„O týden později jsem vyrazil a potkal jsem se s tehdejším šéftrenérem dívek. Vyptával se mě a řekl, že projdu všechny kategorie od přípravek až po A-tým, přičemž dva týdny strávím u každé. Poté jsme si sedli, zeptal se mě, kde se mi nejvíc líbilo, a já řekl WU13.“ Psalo se léto 2019, a tak se stal asistentem trenéra mladších žaček.

„Když vás chce Viktorka Plzeň, je to vždycky hezký pocit. Byl jsem nesmírně rád, že jsem mohl být u kategorie, kterou jsem si vybral,“ dodává.

První dva roky ve Viktorii Plzeň působil jako asistent v kategorii WU13. Následoval posun o kategorii výš, tedy k WU15, kde byl nejdříve sezónu opět asistentem, a od roku 2022 je hlavním trenérem tohoto týmu. Po celou dobu ve Viktorii spolupracuje s Janem Kaslem, trenérem brankářek. „S Kaslíkem jsme celou dobu spolu, začínali jsme ve Viktorce společně. V roce 2022 jsme dostali nabídku vést WU15 a připojil se k nám také TomᚠNovák. Loni nᚠrealizační tým rozšířil ještě Pavel Kovářík a vedoucí týmu Mirka Bauerová.“

Starší žačky nehrají jen ligovou soutěž, ale v průběhu sezony se účastní tří velkých turnajů. „Pro holky je to skvělá zkušenost. Změří síly s náročnými soupeři, které v lize nepotkávají, a už jde o týmy z Moravy, které mají svou ligovou soutěž, nebo o zahraniční týmy.“

Během svého působení ve Viktorii se Beran stal také asistentem trenérky reprezentačního výběru dívek do 14 let. „Trenéři se v lize navzájem dobře znají, je důležité vytvořit si s nimi dobré vztahy. Neustále se potkáváme a je to výhoda i při domlouvání přátelských utkání během přípravy. Kontaktovala mě Terka Hoffmannová z Teplic, která se stala hlavní trenérkou tohoto výběru, jestli bych chtěl být v jejím realizačním týmu.“ U reprezentace působí TomᚠBeran od roku 2022.

Ve své trenérské kariéře dosáhl mnoha vítězství na turnajích i v ligových zápasech. Co považuje za svůj největší úspěch? „Asi vítězství na Kouba Cupu v roce 2022. Je to náročný turnaj, kde musíte vyhrát skupinu, abyste postoupili do finálové skupiny, což není snadné. Jako svůj největší úspěch ale beru také výchovu hráček, které se dostanou do A-týmu a reprezentací.“