Plzeň - V sobotním utkání první fotbalové Gambrinus ligy v Plzni mezi domácí Viktorií a Bohemians Praha, které skončilo výhrou Západočechů 3:1, se v kabinách obou týmu pro ostrá...

Plzeň - V sobotním utkání první fotbalové Gambrinus ligy v Plzni mezi domácí Viktorií a Bohemians Praha, které skončilo výhrou Západočechů 3:1, se v kabinách obou týmu pro ostrá slova nechodilo daleko.

V šatně Bohemians to po zápase hřmělo a létaly blesky. Jadrná kritika trenéra Luboše Urbana se nedala přeslechnout ani přes zavřené dveře. Servítky si nebral ani na po zápasové tiskové konferenci.

„Vím, že na tiskovce se nemá mluvit sprostě, ale já to řeknu, jak to cítím: Jsem na…., strašně. Tohle nebyl zápas, abychom tu dostali dardu 3:1,“ ulevil si před novináři kouč Bohemians.

„Věděli jsme že Plzeň má rychlé útočníky i postranní záložníky, dává balony za obranu a že má hodně nebezpečné standardní situace. Tohle všechno jsme v prvním poločase ustáli, dobře jsme zhušovali prostor a Kinclem si vytvořili dvě gólové šance. Škoda, že jsme po nich nešli do vedení. Plzeň podržel brankář Daněk,“ litoval Luboš Urban.

„Ve druhé půli jsme v tom chtěli pokračovat, nechali jsme Plzeň rozehrát rohový kop, k tomu špatně vyběhl brankář Belaň a dostali jsme první gól. Tohle může nastat, jenže my jsme se sesypali. Dostali jsme v rychlém sledu druhou a třetí branku a vypadali jsme jako uličníci. Dvacet minut jsme chodili po hřišti jako turisti,“ komentoval zlomové okamžiky zápasu trenér Urban, který střídáním oživil hru a jeho tým se dočkal v závěru čestného gólu, který krásnou trefou do šibenice zaznamenal Ibe.

„Vnesl do naší hry čerstvý vítr, kromě gólu měl ještě další dvě nebezpečné střely, ale vychytal ho brankář Daněk. Je to velká škoda, tenhle zápas jsme výsledkově měli zvládnout daleko lépe. Štve mě to,“ dodal Luboš Urban.

Zatímco kabina Bohemians zažila smrš po utkání, v šatně Viktorie to bouřilo už o přestávce. Plzeňský trenér Pavel Vrba si v prvním poločase užil s hrou svých svěřenců své a nebylo ani divu, že po zápase pokračoval v hodnocení duelu v podobném duchu jako kouč Bohemians.

„Jestliže se kolega Urban rozčiloval po utkání, já byl strašně na… už po prvním poločase. Bohemka byla jasně lepší, dobře kombinovala a my byli všude pozdě. Nevím, jestli to bylo ještě zklamáním z našeho vyřazení v poháru, ale takový fotbal jsme tu snad ještě nikdy nehráli,“ zlobil se kouč Viktorie.

Tomu, že plzeňský trenér o přestávce v kabině zvýšil hlas, se nemohl nikdo divit. „Kdyby někdo šel v tu chvílí kolem, slyšel by podobná slova jako před kabinou Bohemky po zápase. V prvním poločase jsme jednoznačně propadli, Bohemka byl lepší týmem. Po přestávce jsme utkání zlomili dvěma vydařenými standardními situacemi. Když ale mám být upřímný, naše vítězství bylo šastné, soupeř určitě nebyl horší než my,“ dodal trenér Vrba.

Kouč Západočechů vystřídal už po půlhodině hry gruzínského útočníka Tatanašviliho. A měl k tomu hned dva důvody. „Tím prvním bylo, že jsme reagoval na hru soupeře, který nás systémem na jednoho útočníka přehrával. Druhý důvod byl, že Tatatanašvili se špatně obul, neustále klouzal. Tohle se profesionálnímu fotbalistovi nesmí stát,“ zdůraznil trenér Vrba.

Horváth: První půli jsme prošustrovali

Plzeň - Znovu se ukázalo, jak důležitým hráčem pro Viktorii Plzeň je Pavel Horváth. Zkušený fotbalista se už v první půli, kdy se Západočechům proti Bohemians nedařilo, snažil vyburcovat tým, na kterém ležel stín zklamání z pohárového vyřazení se Spartou.

Po půlhodině hry vystrašil gólmana Belaně dělovkou z pětadvaceti metrů, ale jeho chvíle přišly hned v úvodu druhého poločasu.

Nejprve rozehrál rohový kop nakrátko s Petrželou a z jeho centru Hájovský hlavou otevřel skóre. Potom se prosadil v šestnáctce Petržela a třetí branku zařídil opět kapitán Viktorie. Poslal míč za přední tyč a gólman Belaň si ho srazil do sítě. Horváth tak stejně jako v minulém domácím zápase dosáhl gólu přímo z rohového kopu.

Podruhé se vám povedl husarský kousek, i když hlasatel původně připsal gól jako vlastní brankáři Belaňovi. Nemrzelo vás to?
Vůbec ne. Je jedno, kdo dá gól, hlavně že to tam padá. Ale bavil jsem se o tom po zápase s rozhodčími a oni mi řekli, že za vlastní gól se považuje, když střela letí mimo branku a bránící hráč si jej srazí do branky. Tahle střela podle mě letěla do branky. Ale znovu říkám, důležité je, že z toho byl gól.

První půle byla ale ze strany Viktorie špatná, čím si to vysvětlujete?
První poločas jsme doslova prošustrovali. Nechtělo se nám vůbec běhat, možná jsme se podvědomě báli, že nám po těžkém středečním utkání se Spartou dojdou síly.

Ležel na mužstvu stín ze středečního pohárového vyřazení se Spartou?
Myslím, že ano. Ještě než trenér přišel o přestávce do kabiny, říkal jsem klukům, že si vytváříme tlak úplně zbytečně sami na sebe. Nebyli jsme stoprocentní v přihrávkách ani v převzetí míč, chyběl nám pohyb. Ve druhé půli se to změnilo, začali jsme běhat, nebyli jsme líní na krok a Bohemku jsme přejeli.

Pravda je, že do druhé půle jste nastoupili jako vyměnění. Pomohla vám bouřka v kabině?
O přestávce bylo v šatně dusno. Začali jsme hrát aktivně a důležité bylo, že se nám povedlo dát rychle gól. Myslím, že s výkonem ve druhém poločase můžeme být spokojeni.

Podruhé v krátké době jste vstřelil v lize gól přímo z rohového kopu. Byl to z vaší strany úmysl dosáhnout branky tímto způsobem?
Franta Ševinský mě v poločase říkal, že hráči Bohemky čekají mé centry z rohu spíše k zadní tyči. První roh jsem tak skutečně poslal, ale při druhém jsem si řekl, že je překvapím a zkusím to přímo do branky. A byl z toho gól.

Muselo se vám všem ulevit, když po halové první půli nastřílíte soupeři tři góly…
Obrovsky. Zatímco Bohemka měla do zápasu celý týden, my jen tři dny. Já ale věřil, že to zvládneme. Ukázalo se, že jsme dobře trénovaní.

V poháru jste vypadli, v lize jste zachráněni a do konce soutěže zbývá už jen pět kol. Bude těžké najít do zbytku soutěže motivaci?
Pro mě není rozdíl, jestli se jedná o ligu nebo o pohár a nebo jestli je soutěž rozhodnutá či jsme na jejím začátku. Já jdu do každého utkání s tím, že ho chci vyhrát. Ve hře je ještě patnáct bodů a to je strašně moc. A podle toho, kolik jich získáme, se bude hodnotit sezona. Zajíci se počítají až po honu.