Historii fotbalové Viktorie psal Zdeněk Michálek v minulosti jako hráč a později i jako velice úspěný trenér. V historii klubu bude navdy zapsán jako kouč, který ho přivedl pětkrát do první ligy.
Narodil se 10. června 1947. Fotbal začal hrát na Borech, na dnes u neexistujícím hřiti SK Plzeň. Od roku 1955 v tehdejí Lokomotivě poznával základy fotbalové abecedy. V sedmnácti u hrál za mue Lokomotivy, kterou trénoval Frantiek Hlavatý. Hrál na levé spojce, střílel hodně gólů hlavou, a také z trestných kopů. Výborné výkony neuly pozornosti tehdejí kody Plzeň, a tak se v prosinci 1966 objevil ve truncových sadech. Velký zájem o něj projevil trenér Vlastimil Chobot.
kodovka usilovala o návrat do první ligy, kterou opustila v roce 1963. Trenér Chobot odchovance Lokomotivy stavěl na post středního útočníka nebo levé spojky. Na obou místech hrál dobře a vydatně pomohl v roce 1967 k postupu mezi elitu. Po roce vak kodovka z ligy sestoupila a do druholigové Plzně přiel trénovat Karel Kolský, který přesunul Michálka na post zadního stopera. Stavěl na jeho herní disciplíně, tvrdosti, ale také bojovnosti, a předevím inteligenci.
V roce 1970 byla koda opět mezi elitou, po roce sice opět sestoupila, ale v roce 1972 se vrátila. Mustvo bylo vyzrálejí, zkuenějí a nejvyí soutě se v Plzni zabydlela na dlouhých osm let. To u ale celek trénoval Jiří Rubá. Michálek patřil ke stabilním oporám týmu s okřídleným ípem na prsou. Tmelil obranu a jetě k tomu stačil střílet důleité góly. Předevím penalty byly jeho specialitou, ale góly dával i z trestných kopů a ze hry.
Zdeněk Michálek viděl s fotbalem i kus světa. Jeden z nejúspěnějích trenérů naí historie Rudolf Vytlačil si ho vybral spolu s Frantikem Plassem v roce 1970 do mustva Českého Lva, co byla neoficiální reprezentace Čech a Moravy. Mustvo sehrálo v Chile, Peru, Kulumbii a Uruguayi est zápasů. Výsledky byly vynikající. Čei mimo jiné porazili reprezentace Peru 2:0 a Kolumbie 1:0. Plasse s Michálkem vyhodnotil Vytlačil jako dva nejuitečnějí hráče.
V létě 1976, kdy v Plzni u trénoval Tomá Pospíchal, se začalo tvořit nové perspektivní mustvo. Michálek vak patřil nadále k oporám, přestoe u byl v klubu dlouhých deset let. Rostl vedle něj pozdějí reprezentant Jan Berger, rychlík Bohumil Rejda, střelec Michal Jelínek. Přilo vak utkání se ilinou, které se hrálo v Plzni 23. října 1976. kodovka vyhrála 2:0, Michálek nastoupil s nedoléčeným zraněním a nedohrál. V 50. minutě běel za míčem k postranní čáře a ozvala se rána: přetrená achillovka.
Od té doby ji ligový dres neoblékl. Bylo to pro mě doslova netěstí, nebylo mi jetě ani třicet let a představa, e bych měl končit mě děsila. Druhý den po zranění za mnou do nemocnice přiel trenér Pospíchal a nabídl mi funkci asistenta. Příli jsem se nerozmýlel a vzal jsem to, vybavuje si dnes jednu z rozhodujících chvil svého fotbalového ivota, kdy se objevil na trenérském startu.
Jako hráč sehrál za kodovku téměř 600 zápasů, z toho 142 prvoligových, ve kterých vstřelil 18 gólů. Zahrál si proti Bayernu Mnichov v PVP i za českou reprezentaci. Byl universálním fotbalistou. Poznal čtyři vynikající trenéry. Chobot mu nabídl ligovou anci, Kolský z něj udělal obránce, Rubá ho opět začal vyuívat v záloze i útoku, Pospíchal mu imponoval náročným přístupem k fotbalu. Po Tomái Pospíchalovi dělal asistenta Jaroslavu Dočkalovi a Svatopluku Pluskalovi, nějaký čas i funkcionařil, kdy po zemřelém Josefu Moulisovi převzal funkci sekretáře.
Potom začal trénovat samostatně. Vedl ligové dorostence, působil mimo jiné v Příbrami, Rokycanech, německém Regenu, Rakovníku, Chrástu, Domalicích, Doubravce, ale co je nejpodstatnějí, neustále se vracel k prvnímu mustvu Viktorie, které přivedl pětkrát do první ligy, co je v naich končinách naprosto unikátní záleitost. Poprvé postoupil mezi elitu v roce 1988. V roce 1993 se s Viktorií radoval z postupu podruhé a v roli nováčka skončil tým na pátém místě. Dalí dva postupy pod taktovkou Zdeňka Michálka vybojovala Viktoria v letech 2000, 2003 a 2005.
Autor: Pavel Hochman