Historii fotbalové Viktorie psal Zdeněk Michálek v minulosti jako hráč a později i jako velice úspěšný trenér. V historii klubu bude navždy zapsán jako kouč, který ho přivedl pětkrát do první ligy.

Narodil se 10. června 1947. Fotbal začal hrát na Borech, na dnes už neexistujícím hřišti SK Plzeň. Od roku 1955 v tehdejší Lokomotivě poznával základy fotbalové abecedy. V sedmnácti už hrál za muže Lokomotivy, kterou trénoval František Hlavatý. Hrál na levé spojce, střílel hodně gólů hlavou, a také z trestných kopů. Výborné výkony neušly pozornosti tehdejší Škody Plzeň, a tak se v prosinci 1966 objevil ve Štruncových sadech. Velký zájem o něj projevil trenér Vlastimil Chobot.

Škodovka usilovala o návrat do první ligy, kterou opustila v roce 1963. Trenér Chobot odchovance Lokomotivy stavěl na post středního útočníka nebo levé spojky. Na obou místech hrál dobře a vydatně pomohl v roce 1967 k postupu mezi elitu. Po roce však Škodovka z ligy sestoupila a do druholigové Plzně přišel trénovat Karel Kolský, který přesunul Michálka na post zadního stopera. Stavěl na jeho herní disciplíně, tvrdosti, ale také bojovnosti, a především inteligenci.

V roce 1970 byla Škoda opět mezi elitou, po roce sice opět sestoupila, ale v roce 1972 se vrátila. Mužstvo bylo vyzrálejší, zkušenější a nejvyšší soutěž se v Plzni zabydlela na dlouhých osm let. To už ale celek trénoval Jiří Rubáš. Michálek patřil ke stabilním oporám týmu s okřídleným šípem na prsou. Tmelil obranu a ještě k tomu stačil střílet důležité góly. Především penalty byly jeho specialitou, ale góly dával i z trestných kopů a ze hry.

Zdeněk Michálek viděl s fotbalem i kus světa. Jeden z nejúspěšnějších trenérů naší historie Rudolf Vytlačil si ho vybral spolu s Františkem Plassem v roce 1970 do mužstva Českého Lva, což byla neoficiální reprezentace Čech a Moravy. Mužstvo sehrálo v Chile, Peru, Kulumbii a Uruguayi šest zápasů. Výsledky byly vynikající. Češi mimo jiné porazili reprezentace Peru 2:0 a Kolumbie 1:0. Plasse s Michálkem vyhodnotil Vytlačil jako dva nejužitečnější hráče.

V létě 1976, kdy v Plzni už trénoval TomᚠPospíchal, se začalo tvořit nové perspektivní mužstvo. Michálek však patřil nadále k oporám, přestože už byl v klubu dlouhých deset let. Rostl vedle něj pozdější reprezentant Jan Berger, rychlík Bohumil Rejda, střelec Michal Jelínek. Přišlo však utkání se Žilinou, které se hrálo v Plzni 23. října 1976. Škodovka vyhrála 2:0, Michálek nastoupil s nedoléčeným zraněním a nedohrál. V 50. minutě běžel za míčem k postranní čáře a ozvala se rána: přetržená achillovka.

Od té doby již ligový dres neoblékl. „Bylo to pro mě doslova neštěstí, nebylo mi ještě ani třicet let a představa, že bych měl končit mě děsila. Druhý den po zranění za mnou do nemocnice přišel trenér Pospíchal a nabídl mi funkci asistenta. Příliš jsem se nerozmýšlel a vzal jsem to,“ vybavuje si dnes jednu z rozhodujících chvil svého fotbalového života, kdy se objevil na trenérském startu.

Jako hráč sehrál za Škodovku téměř 600 zápasů, z toho 142 prvoligových, ve kterých vstřelil 18 gólů. Zahrál si proti Bayernu Mnichov v PVP i za českou reprezentaci. Byl universálním fotbalistou. Poznal čtyři vynikající trenéry. Chobot mu nabídl ligovou šanci, Kolský z něj udělal obránce, Rubᚠho opět začal využívat v záloze i útoku, Pospíchal mu imponoval náročným přístupem k fotbalu. Po Tomáši Pospíchalovi dělal asistenta Jaroslavu Dočkalovi a Svatopluku Pluskalovi, nějaký čas i funkcionařil, když po zemřelém Josefu Moulisovi převzal funkci sekretáře.

Potom začal trénovat samostatně. Vedl ligové dorostence, působil mimo jiné v Příbrami, Rokycanech, německém Regenu, Rakovníku, Chrástu, Domažlicích, Doubravce, ale co je nejpodstatnější, neustále se vracel k prvnímu mužstvu Viktorie, které přivedl pětkrát do první ligy, což je v našich končinách naprosto unikátní záležitost. Poprvé postoupil mezi elitu v roce 1988. V roce 1993 se s Viktorií radoval z postupu podruhé a v roli nováčka skončil tým na pátém místě. Další dva postupy pod taktovkou Zdeňka Michálka vybojovala Viktoria v letech 2000, 2003 a 2005.


Autor: Pavel Hochman