Oba svého času tvořili historii plzeňské Viktorie, tehdy v šedesátých letech se jmenovala Spartak a později Škoda, sehráli za klub s okřídleným šípem na prsou řadu velkých utkání, teď slaví významná životní jubilea. Dne 2. října se Ivan Bican dožívá 65 let a jeho o pět let starší spoluhráč Miroslav Ziegler dokráčí týž den k sedmdesátce.

 

Oba svého času tvořili historii plzeňské Viktorie, tehdy v šedesátých letech se jmenovala Spartak a později Škoda, sehráli za klub s okřídleným šípem na prsou řadu velkých utkání, teď slaví významná životní jubilea. Dne 2. října se Ivan Bican dožívá 65 let a jeho o pět let starší spoluhráč Miroslav Ziegler dokráčí týž den k sedmdesátce.

Výraznější stopu v Plzni zanechal Ivan Bican, který je odchovancem pražské Aritmy, kde začínal s fotbalem v deseti letech a v dorostu zaujal odborníky natolik, že se v roce 1966 objevil i v dorostenecké reprezentaci. Po vojně v Dukle Písek se vrátil do Aritmy, ale v lednu 1970 přestoupil do plzeňské Škodovky. "V Aritmě jsem hrál s mladým Kolským, kterého chodil sledovat jeho otec Karel. Asi jsem se mu líbil, proto jsem se objevil v Plzni, kterou tehdy trénoval," vzpomíná jubilant na stěhování z hlavního města..

Škodovka v té době hrála celostátní druhou ligu, prala se o postup a hned v prvním jarním kole hostila vedoucí Duklu Bánský Bystrica. A Ivan Bican měl premiéru jako hrom. Proběhl s míčem od půlky hřiště a vstřelil první gól, kterým položil základ k vítězství 3:2. Také v dalším kole v Třinci zařídil vstřelenou brankou vítězství 1:0. To už o něm věděl Rudolf Vytlačil, trenér Českého lva, což byla reprezentace České republiky, nominoval ho k utkání s Horním Rakouskem a plzeňský útočník vstřelil dva góly. "Reprezentovat, to byla pro mne velká čest, vyhráli jsem 5:0, a ty dva góly k tomu pomohli. Měl jsem okolo sebe výborné hráče, třeba Samka, Vítů, Stratila nebo Honzu Gomolu s Franotu Plassem, hrálo se mi s nimi opravdu dobře."

Škodovka postoupila mezi elitu a Ivan Bican byl i tam trvalým hráčem základní sestavy. Zažíval s plzeňským mužstvem vzestupy i pády a když v roce 1972 Škoda postoupila do nejvyšší soutěže na dlouhých osm let, patřil většinou k nejlépe hodnoceným hráčům. To už ale nehrál na postu útočníka. "Když Kolského vystřídal na lavičce Rubáš, udělal ze mě záložníka. Mně to bylo celkem jedno, na jakém postu nastupuji. Chtěl jsem hrát a dobrá fyzická kondice mi dovolovala i pozici záložníka." Na hřišti měl obrovský akční rádius, pohyboval se od branky k brance, vypichoval míče, přihrával, tvořil hru a jen tak mimochodem střílel góly. V první lize jich nastřílel čtyřiačtyřicet.

V jedenasedmdesátém roce si dvakrát zahrál v Poháru vítězů pohárů i proti Bayernu Mnichov. Doma tehdy druholigová Škodovka před návštěvou 30 000 diváků padla 0:1, přestože byla světovým hvězdám přinejmenším vyrovnaným soupeřem. V odvetě v Mnichově dokonce Ivan Bican vstřelil legendárnímu Maierovi gól. "Brzo jsme prohrávali, ale podařilo se mi vyrovnat. Dostal jsem přihrávku od Zieglera a trefil branku. Hrál se otevřený fotbal, my jsme ale šance nedávali, domácí ano. Nakonec jsme prohráli 1:6."

Skvělou formu měl na podzim 1973, kdy nasázel do sítí soupeřů devět gólů. V domácím utkání s Brnem rovněž skóroval, ale zároveň utrpěl těžké zranění. "Po gólu mi brankář Padůch zajel do stojné nohy a naštípl kotník." Plzeň sice vyhrála 4:3, ale její opora dostala sádru. Na jaře to už po zranění bylo se střílením gólů horší, vstřelil jenom čtyři. Brzo se mu však dobrá forma vrátila a to bylo příležitostí pro pražské kluby nalákat ho do svých služeb. "V té době mě chtěli Sparta, Bohemians i Slavia. S tou probíhala konkrétní jednání, ale nakonec k dohodě nedošlo a já v Plzni zůstal. A rozhodně jsem nelitoval, protože místo v sestavě jsem měl jisté, a to bych v Praze možná neměl."

To platilo až do roku 1979, kdy v Plzni trénoval Jaroslav Dočkal, který Ivana Bicana vyřadil z kádru. "Když porovnám trenéry v Plzni, tak Kolský byl dobrý člověk, takový táta, Rubᚠzase odborník, Pospíchal velice přísný, někdy až za hranu, ale na všechny vzpomínám rád. Nikoliv však na Dočkala. To byl labilní člověk, a v žádném případě ne trenér na svém místě. Kvůli němu jsem odešel z Plzně, řekl mi, že ve třiceti letech nejsem perspektivní." Přestoupil do druholigové RH Cheb, s kterou postoupil do první ligy, v jejím dresu si zahrál i derby ve Štruncových sadech a v létě 1980 v Chebu skončil. Hrál Za Rapid Plzeň, kde začal i trénovat. Prošel v roli kouče několik klubů, stále při tom, ale stačil hrát. A fotbalem se aktivně baví dodnes, i v pětašedesáti střílí za starou gardu góly. Zároveň má na starosti bývalé hráče Viktorie. Fanoušci ho mohou pravidelně vidět na utkáních Viktorie, jejíž historii pomáhal vytvářet, fotbal je stále jeho životem.

Další jubilant Miloslav Ziegler pochází z Českých Budějovic, kde začínal s fotbalem jako levé křídlo. Byl talentovaným borcem, už v sedmnácti letech hrál za dospělé. Vojnu prožil v Dukle Olomouc, vrátil se do Českých Budějovic a úspěšně čelil lanaření především pražských prvoligových klubů. Neodolal však nabídce z Plzně, kam přestoupil v lednu roku 1965. Hrála se zde sice jen druhá liga, ale po podzimu byl tehdejší Spartak v čele a počítalo se s postupem. Hned v prvním domácím duelu vstřelil "svým" Českým Budějovicím gól a pomohl k výhře 3:0. Díky své levačce dával z postu křídla, či spojky gólů hodně, ale celkově se Plzni nedařilo tolik, jako na podzim a do první ligy postoupila nakonec pražská Slavia. Ta si také Miloslava Zieglera vyhlédla a na sklonku roku 1965 tam přestoupil. S mužstvem z Edenu prožil řadu vydařených prvoligových duelů, ale v sezoně 1969 - 1970 byl už opět v Plzni a pomohl ji vybojovat nejvyšší soutěž. Útočná vozba Süss - Kamír - Bican - Ziegler byla hodně produktivní a sám Miloslav Ziegler byl nejlepším střelcem týmu, když překonal brankáře celkem desetkrát. Kanonýrské schopnosti prokazoval i v prvoligové sezoně 1970 - 1971, kdy vstřelil devět gólů, stejně jako Ivan Bican. Škodovka však v nejvyšší soutěži vydržela jen jeden rok a sestoupila. Stačil si ještě dvakrát zahrát proti Bayernu Mnichov, v lednu roku 1972 přestoupil do třetiligových Českých Budějovic a za půlku sezony za ně nastřílel 12 gólů. Na sklonku aktivní kariéry působil v Prachaticích a Vodňanech a ještě v jedenačtyřiceti letech pomáhal Týnu nad Vltavou v I. A třídě. Také Miloslav Ziegler má své pevné místo v galerii osobností plzeňské Viktorie.

 

Foto: Škoda Plzeň v roce 1971

Dolní řada zleva: Josef Čaloun, Miroslav Štrunc, Karel Süss, František Sudík, Václav Novotný, Jiří Hop. Druhá řada zleva: trenér Jiří Rubáš, Zdeněk Michálek, Jaroslav Špinka, Jiří Hoffmann, Zdeněk Pleško, Miloslav Ziegler. Třetí řada zleva: Karel Knesl, Zdeněk Bartoš, Václav Kamír, Ivan Bican, František Plass, předseda klubu MUDr. Václav Maloch. Zcela vzadu: předseda TJ Josef Ludvík, vedoucí mužstva Zdeněk Štrunc a masér Vratislav Homolka.